Slovensko bude ma v 20-člennom predsedníctve EP dvoch zástupcov

17.07.2024 Celý región

Brusel/Štrasburg 17. júla (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) si v utorok a v stredu v Štrasburgu v rámci ustanovujúcej schôdze nového zákonodarného zboru EÚ zvolili nové predsedníctvo vrátane predsedu, 14 podpredsedov a piatich kvestorov. Slovensko bude mať v 20-člennom predsedníctve EP dvoch zástupcov, informuje spravodajca TASR.

V utorok bolo v tajnom hlasovaní zvolených najskôr 11 podpredsedov v prvom kole vrátane slovenského europoslanca Martina Hojsíka (RE) a traja ďalší v druhom kole.

Hlasovanie o kvestoroch EP sa uskutočnilo v stredu, rovnako tajným hlasovaním v dvoch kolách, pričom slovenská europoslankyňa Miriam Lexmann (EPP) získala dostatok hlasov už v prvom kole.

V praxi to znamená, že podobne ako aj v predošlom legislatívnom období EP, Slovensko bude mať dvoch členov predsedníctva - podpredsedu Martina Hojsíka z liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE) a kvestorku Miriam Lexmann z tábora Európskej ľudovej strany (EPP).

V druhej polovici volebného obdobia súčasného europarlamentu, čiže od januára 2027 do júna 2029, môže dôjsť k zmenám v zložení predsedníctva, dovtedy však budú novými podpredsedami (poradie podľa počtu získaných hlasov): Sabine Verheyenová (Nemecko), Ewa Kopaczová (Poľsko), Esteban Gonzáles Pons (Španielsko), Katarina Barleyová (Nemecko), Pina Piciernová (Taliansko), Victor Negrescu (Rumunsko), Martin Hojsík (SR), Christel Schaldemoseová (Dánsko) Javi López (Španielsko), Sophie Wilmésová (Belgicko), Nicolae Štefana (Rumunsko), Roberts Zile (Lotyšsko), Antonella Sbernová (Taliansko) a Younous Omarjee (Francúzsko).

Kvestormi na prvý polčas fungovania 10. europarlamentu budú: Andrej Kovačev (Bulharsko), Marc Angel (Luxembursko), Miriam Lexmann (SR), Fabienne Kellerová (Francúzsko) a Kosma Zlotowski (Poľsko).

Poslanci z tzv. proeurópskych rodín - ľudovci, socialisti, liberáli a zelení - nepustili do predsedníctva kandidátov frakcií Patrioti pre Európu a ESN, združujúcich populistické, krajne pravicové, euroskeptické či prorusky zamerané strany.

V 20-člennom predsedníctve EP majú ľudovci šiestich zástupcov vrátane predsedníčky zboru, socialisti a demokrati rovnako šiestich, liberáli a konzervatívci z ECR po troch zástupcoch a Zelení a Ľavica po jednom reprezentantovi. Patrioti pre Európu a ESN ako jediné frakcie zostali mimo predsedníctva. Maďarský minister pre záležitosti EÚ János Bóka túto skutočnosť kritizoval, pričom poukázal, že nepripustením žiadneho predstaviteľa Patriotov pre Európu - tretej najsilnejšej frakcie v EP - ignorovali poslanci voľbu takmer 18 miliónov občanov EÚ.

Poslanci spomínaných zoskupení sa okrem vzájomnej vyváženosti - s vylúčením patriotov a suverenistov - snažili aj o istú geografickú vyváženosť. Nové predsedníctvo má členov z 13 členských krajín, pričom päť krajín zastupuje strednú a východnú Európu. Sú tam poslanci z Belgicka, Bulharska, Dánska, Francúzska, Lotyšska, Luxemburska, Malty, Nemecka, Poľska, Rumunska, Slovenska, Španielska a Talianska.

V 20-člennom predsedníctve EP je tiež deväť žien, pričom aj najvyššiu funkciu zastáva žena - Roberta Metsolová.
 

Vyberte región

mark